Janíček Okúsánek Nenásytný
Janíček Okúsánek Nenásytný
27. 4. 2017 v čase: 09:00
DK Čadca festival Palárikova Raková
Vstupné: 0€
1.záhorácký bábkový horor

Janíček Okúsánek Nenásytný s podtitulom 1.záhorácky bábkový horor,  

je pôvodná moderná bábková hra autora I.A.Fodora podľa slovenskej

ľudovej rozprávky Janko Polienko, alebo českej pohádky Otesánek.

           Hra je napísaná v Záhoráčtine a dej sa odohráva v typickej záhoráckej

domácnosti, kde rodičom pánboh nepožehnal to, čo je v skutočnosti najcennejšie - deti. Maminka a Tacíček si preto vytvárajú náhradné deti z neživých vecí. Toto bohorúhačstvo sa im však vypomstí a neživé ožije. Okúsánek z perinky je nenásytný  a jeho apetít nemá konca. Zožerie všetko, čo mu príde do cesty. Ako to skončí? Samozrejme, ako v správnej rozprávke, dobre!

 

Inscenácia je kritikou súčasného konzumného spôsobu života a zosmiešňuje jeho povrchnosť a vnútornú prázdnotu. Kvôli tomuto posolstvu podanému tragikomickou poetikou je predstavenie určené predovšetkým deťom školského veku, ale zabavia sa aj rodičia s mladšími deťmi a dokonca aj  teenageri, alebo dôchodcovia.

 

Skvelé činoherné herecké výkony dopĺňa  bohatá farebná scéna i bábky, ktoré navrhla absolventka bábkarskej scénografie VŠMU, Kristína Hroznová. Živú hudbu s pesničkami na ľudovú nôtu zložil Pavol Nemec Lelín. V kolektívnej réžii hru naštudovali ostrieľaní členovia Záhoráckeho divadla: Ľubka Pavesková - učiteľka dramatického odboru ZUŠ v Senici,  Jožko Adamčík – herec, technik, hudobník a Ivan Fodor – bábkový režisér a dramaturg.

 

Inscenácia je prioritne určená detským divákom zo Záhoria a napĺňa jeden z programových cieľov Záhoráckeho divadla: Naša rodná reč je vhodná nielen na rozprávanie vtipov, ale môže byť aj platným umeleckým prostriedkom.

 

Trvá: 45 minút

Kalendár podujatí
Zobraziť všetky