Janíček okúsánek nenásytný
Janíček okúsánek nenásytný
Ivan A. Fodor - záhorácky bábkový hororík podľa slovenskej ľudovej rozprávky Janko Polienko a českej pohádky Otesánek
Janíček Okúsánek Nenásytný je pôvodná moderná bábková hra autora I.A.Fodora podľa slovenskej ľudovej rozprávky Janko Polienko, alebo českej pohádky Otesánek. Hra je napísaná v záhoráčtine a dej sa odohráva v typickej záhoráckej domácnosti, kde rodičom pánboh nepožehnal to, čo je v skutočnosti najcennejšie - deti. Maminka a Tacíček si preto vytvárajú náhradné deti z neživých vecí. Toto bohorúhačstvo sa im však vypomstí a neživé ožije. Okúsánek z perinky je nenásytný  a jeho apetít nemá konca. Zožerie všetko, čo mu príde do cesty. Ako to skončí? Samozrejme, ako v správnej rozprávke, dobre!

Hra je kritikou súčasného konzumného spôsobu života a zosmiešňuje jeho povrchnosť a vnútornú prázdnotu. Kvôli tomuto posolstvu podanému s tragikomickou poetikou je tento titul určený predovšetkým deťom školského veku, ale zabavia sa aj rodičia  s mladšími deťmi a dokonca aj zaľúbení teenageri, alebo dôchodcovia.

 Skvelé herecké výkony dopĺňa  bohatá farebná  scéna i bábky, ktoré navrhla absolventka bábkarskej scénografie VŠMU, Kristína Hroznová. Živú hudbu s pesničkami na ľudovú nôtu zložil Pavol Nemec Lelín. V kolektívnej réžii hru naštudovali ostrieľaní  profesionálni, členovia Záhoráckeho divadla: Ľubka Pavesková - učiteľka dramatického odboru ZUŠ v Senici,  Jožko Adamčík – herec, technik a hudobník, Ivan Fodor – bábkový režisér a dramaturg.

 Inscenácia je prioritne určená detským divákom zo Záhoria a svojím podaním napĺňa jeden z programových cieľov Záhoráckeho divadla, navrátiť rodnej reči vážnosť a úctu, a dokázať že obstojí aj v umení. Predstavenie trvá 45 minút a môžeme ho hrať vonku i vnútri.   

 

Kalendár podujatí
Zobraziť všetky