Lýsistrata - Vzbura žen
Lýsistrata - Vzbura žen
29. 8. 2014 v čase: 20:00
Divadelná púť Zálesie BA
Vstupné: €
Co sa stane ked ženy odmítnú chuapom sex?!

Záhorácke divadlo uviedlo v roku 2013 svoju 14. premiéru Lýsistrata – Vzbura žen
   Tentoraz sa diváci môžu tešiť na klasickú komédiu v aktuálnom podaní.  

Známu Aristofanovu antickú komédiu Lýsistrata, upravil do záhoráčtiny osvedčený autor  Jozef Moravčík Jakubovec.

Staroveký grécky komédiograf  Aristofanes (445 – 388 p. n. l.)  sa nechal inšpirovať v tejto hre vojnou ktorá celé veky sužovala Grécko.  Tento titul je v súčasnosti aktuálny hlavne pre celosvetový vojnový stav. Vojna sa vedie na všetkých úrovniach. Nielen militarismus, ale aj rôzne ideológie sú vojnou o naše mysle a duše.

Lýsistrata v preklade - žena čo rozpúšťa vojsko,  je hlavnou hrdinkou hry.  Aténske a Spartské ženy sa spoja pod vedením Lýsistraty a opevnia sa na Akropole. Ich hlavnou zbraňou je, že odmietnu mužom sex a ich cieľom je dosiahnuť, aby muži nepremrhali svoj život neustálymi bojmi, ale vrátili sa domov k svojim rodinám.

Dá sa povedať, že ide o prvú feministickú hru v dejinách. Zdá sa že Aristofanes chápal vtedajšie nízke postavenie žien v gréckej spoločnosti a predbehol tak  dobu o 2400 rokov.

Súčasná feministická ideológia sa objavila len v minulom storočí a zahrnuje filozofické a sociálno-politické teórie o politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti žien s mužmi. Feminizmus chce svet, v ktorom ženy majú dostatok informácií a možností, aby mohli rozhodovať o svojom živote. Chce, aby ženy a dievčatá mali pocit, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.

V Aristofanovej utópii sa ženy vzbúria a odmietnu mužom to čo ich k nim najviac priťahuje – fyzickú rozkoš. Podarí sa ženám takýmto radikálnym spôsobom aspoň v divadle, na doskách čo znamenajú svet,  nastoliť mier?

Dozvedia sa to diváci tejto vtipnej  ľudovej antickej komédie v originálnom prevedení Záhoráckeho divadla. Inscenácia je veľkoformátová, tak ako doterajšie  hry Záhoráckeho divadla. Vtipná scéna je inšpirovaná antickými pamiatkami s odkazom na náš súčasný nekultúrny prístup k nim. Záhorácki herci naživo spievajú a tancujú a aj keď sa v tomto nevyrovnajú profesionálom, nahrádzajú to oduševneným prejavom.   

Komédia je ľudová doslova aj z latinského „vulgus “  a zaručene nenechá ani jedno divácke oko od smiechu suché. Napriek ľudovej vulgárnosti ktorá vychádza z toho, že hra bola napísaná v predkresťanskom období nechýba jej základný etický princíp - boj o život v mieri.  Tí ktorí sa však boja záhoráckych šťavnatých slovíčok nech radšej zostanú doma.

 

ARISTOFANES    -  JOZEF MORAVČÍK JAKUBOVEC

LÝSISTRATA-  VZBURA  ŽEN

Réžia, dramaturgia: Ivan A. Fodor

Scéna: Milan Mikula

Kostýmy: Kristína Hroznová

Hudba: Viera Šusteková, Peter Kavický

Účinkujú:

Ľuboslava Pavesková, Zuzana Ceperková, Miroslava Zuščíková,

Ivona Bolebruchová, Anna Reptová, Ingrid Boháčová,

Helena Tuláková, Elena Čambalová, Zuzana Masárová, Ján Hromek,

Ján Želipský, Štefan Mikula, Denis Marek,  Juraj Kráľovič, Rastislav Halabrín

        

Kalendár podujatí
Zobraziť všetky