novinky
novinky
 

Senická divadelná horúčka 2022

Dvanásty ročník divadelného festivalu Senická divadelná horúčka ktorú organizuje Záhorácke divadlo a Mestské kultúrne stredisko Senica  sa už začal. Tento divadelný festival je zameraný na autorskú tvorbu, divadlá hrajúce v nárečí, ale i na kvalitnú klasickú i alternatívnu profesionálnu produkciu. Festival bude prebiehať v septembri a októbri v Senickom  dome kultúry. Ako prvé sa predstaví 8.9. Gbelské ochotnícke divadlo Gbelík s autorskou inscenáciou Červené šatky, ktorá je ich druhou divadelnou hrou. Dej sa odohráva v dobe, ktorú si mnohí z nás pamätajú, v roku 1984. Môžete sa tešiť na pionierov, súdruhov, „šóru“ na pomaranče, holubičky mieru, ale aj veksláka, bony a spartakiádu.

Druhým súborom Senickej divadelnej horúčky bude 12.9. Divadlo Falangír z Kostolišta, s tiež autorsku hrou Išel Macek.  Tento divadelný kus v podobe jarmočného predstavenia je o historicky najznámejšej osobnosti z Malaciek o Mackovi, ktorý si zabudol doma cepy.

Ďalším účastníkom festivalu bude Divadlo na trakoch z Trakovíc. 19.9. zahrá komédiu Stana Šubíka Djzéra do sveta, ktorá pojednáva o snahe zviditelniť sa – urobiť dieru do sveta.  Viera vo vlastné schopnosti býva neotrasiteľná a ľudia si volia prostriedky pre nich typické, závislé na ich schopnostiach, nezriedka i tých preceňovaných. Hra bude v trakovickom nárečí a nebudú chýbať ani hudobno-spevácke predely.

Profesionálne predstavenie Herečky ponúkne 26.9. divadlo Gunagu z Bratislavy. Na súkromný kurz herectva sa prihlásia nielen mladí ľudia, ktorí sa chcú pripraviť na prijímačky na VŠMU, ale aj tri frustrované ženy. Bývalá štátna úradníčka (Zuzana Kronerová), poisťováčka (Gabika Dzuríková) a prekladateľka (Darina Abrahámová) sa nechcú stať herečkami, ale chcú si len vyriešiť problémy s mužmi, susedmi, partnermi.... Ich učiteľ (Viktor Horján) s nimi najprv cvičí chôdzu, pohyb, reč, nechá ich vyrozprávať a na záver ako „absolventské predstavenie“ zahrajú balkónovú scénu z Rómea a Júlie, ktorá sa zvráti v nechcenú grotesku.

Domáce Záhorácke divadlo vystúpi 29.9. s hrou Svatuškár, ktorá mala minulý rok premiéru. Svatuškár je Molierova hra Tartuffe pretlmočená do záhoráčtiny a zaoberá sa súčasným fenoménom exekúcií, o ktorom sa u nás veľmi nehovorí. Zákony a súdy, bohužiaľ, dávajú častokrát za pravdu klamárom a podvodníkom. Pod maskou bezúhonnosti a cnosti sa novodobí Tartufovia predvádzajú na pódiách a obrazovkách tvrdiac, že zbohatnúť je pre každého hračka. Stačí sa iba držať ich skvelých rád.  Inscenácia je plná situačných gagov, prvoplánového i druhoplánového humoru, prekvapivých zvratov, krásnych kostýmov a exceletných hereckých výkonov. O čom svedčí aj to, že hra získala 1.miesto na Malej krajskej scénickej žatve v Trnave 2021.

Hru Divadlo bez zvířat uvedie 17.10. Hodonínsky súbor Svatopluk. „6 rozmarných hříček, běžné situace, podivné obraty v obyčejných setkáních, překvapivé zvraty ve známých kulisách našich dní. Každý z příběhů staví na propracovaném dialogu, který odhaluje věci do té chvíle neznámé a kličkuje mezi slovy k překvapivým, leč umírněným pointám.“

Na záver Senickej divadelnej horúčky vystúpi 24.10. nové profesionálne Mestké divadlo Trenčín s komédiou Woodyho Allena, Sex noci svätonánskej. Dynamická, trošku rozmarná, no pritom intelektuálna komédia sa odohráva v roku 1905. Intelektuál Andrew Hobbs a jeho hanblivá manželka Adriana prežívajú partnerskú krízu. Do ich vidieckeho sídla zavíta na víkend bratranec Leopold so snúbenicou Ariel. Tá je však nenaplnenou láskou domáceho pána. Kolotoč vášne a humoru sa rozprúdi aj vďaka doktorovi Maxwellovi a jeho frivolnej partnerke Dulcy. Všetkých šesť postáv podľahne čaru svätojánskej noci, po ktorej prichádza rozuzlenie, ktoré si nenechajte ujsť!

Predstavenia sa začínajú SDH vždy o 19 hodine a súčasťou festivalu bude tradične vecná odmena pre vylosovaných divákov, ktorú tento rok pripravilo vinárstvo Vinpera. Festival finančne podporilo mesto Senica v rámci fondu Pro Senica a Mestské kultúrne stredisko Senica.

                                                                                                                                

 

 

 

Kalendár podujatí
Zobraziť všetky